Leczenie ortodontyczne
Nazwa ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos-prosty i odous-ząb.
Współczesna ortodoncja zajmuje się jednak nie tylko prostowaniem zębów ale także:
- badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju,
- zapobieganiem powstawaniu morfologicznych i czynnościowym wad narządu żucia,
- leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych.
Typowe leczenie ortodontyczne składa się z następujących etapów:
- wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych
gipsowe modele uzębienia pacjenta „wyciski”, zdjęcia RTG - ustalenie planu leczenia
- założenie aparatu ortodontycznego
- regularne (co 6-8 tygodni) wizyty kontrolne w okresie leczenia (przeważnie 1,5-2,5 roku)
- zdjęcie aparatu po wyleczeniu pacjenta
- utrzymanie efektów leczenia, tzw. retencja
Leczenie ortodontyczne (potocznie zwane prostowaniem zębów) możne być przeprowadzone w każdym wieku, lecz wyłącznie w specjalistycznym gabinecie ortodontycznym. Prawidłowy zgryz i proste zęby to ważne czynniki nie tylko ze względów estetycznych czy panującej modzie ale również dla niwelowania wad wymowy, zapobiegania schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego, zachowania dobrego zdrowia zębów i przyzębia, lepszej kondycji dziąseł, zmniejszenia ryzyka próchnicy oraz także poprawieniu samopoczucia (poprawa własnego libido i zwiększenie komfortu utrzymania higieny jamy ustnej).
Dla każdego Pacjenta przed założeniem aparatu stałego bądź ruchomego, przygotowywany jest szczegółowy, spersonalizowany plan leczenia ortodontycznego. Do wykonania indywidualnego planu leczenia konieczne jest wykonanie zdjęć RTG (najczęściej pantomogram i zdjęcie tele boczne głowy), pobranie wycisków szczęki i żuchwy na podstawie których zostaną wykonane modele diagnostyczne potocznie nazywanymi wyciskami, dodatkowo można wykonać zdjęcia fotograficzne rysów twarzy jak i zdjęcie wewnątrz ustne wyglądu zgryzu.
Leczenie ortodontyczne dzielimy na:
leczenie aparatami ruchomymi - przeważnie stosowane w przypadku dzieci, u których szczęka i żuchwa cały czas jeszcze rosną i nie wyrznięte są wszystkie zęby stałe. Aparaty te są w postaci kolorowej akrylowej płytki (w wybranym kolorze) z metalowymi klamrami, które utrzymują cały aparat na zębach. Zazwyczaj wymagane jest noszenie kilka bądź kilkanaście godzin dziennie.
leczenie aparatami stałymi - stosowane jest u osób z zakończonym rozwojem narządu żucia. Aparaty są w postaci naklejanych małych zamków przyklejonych do powierzchni zębów, między którymi ułożony jest specjalny drut. Pacjent sam określa jakiego rodzaju mają być użyte zamki w jego aparacie ortodontycznym, począwszy od aparatów metalowych poprzez przeźroczyste i szafirowe, skończywszy na złotych.
Przy obu sposobach leczenia podstawową zasadą stopniowe wywieranie nacisku o różnym natężeniu na zęby, bardzo powoli je przesuwając i ustawiając w miejscu dla nich przeznaczonym.
Średni czas trwania leczenia takimi aparatami wynosi około 2 lat. By móc założyć aparat koniecznie muszą być wyleczone wszystkie zęby, usunięty kamień i osad nazębny, a ewentualne stany zapalne przyzębia wyleczone. Nie należy przeprowadzać fluoryzacji zębów, co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. W trakcie noszenia aparatu stałego fluoryzacja jak najbardziej jest polecana. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia skutecznego leczenia ortodontycznego są także regularne terminowe wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym, jak również u lekarza stomatologa w celu uniknięcia powikłań, a w przypadkach osób z chorym przyzębiem u lekarza periodontologa.
W czasie trwania leczenia ortodontycznego należy bardzo dokładnie po każdym posiłku myć zęby. Po założeniu aparatu stałego w naszym gabinecie Pacjenci są szczegółowo informowani o możliwości używania zestawy do higieny jamy ustnej, w skład których wchodzą specjalne szczoteczki do aparatów stałych, wosk niezbędny przy awariach aparatów, tabletki pozwalające na sprawdzenie higieny jamy ustnej. W trakcie leczenia ortodontycznego czyli noszenia aparatu stałego obowiązuje restrykcyjne przestrzeganie odpowiedniej diety unikanie pokarmów twardych, słodkich zwłaszcza kleistych, gumy do żucia, słodkich gazowanych napoi. W przypadku leczenia ortodontycznego z zastosowaniem aparatów kosmetycznych przeźroczystych należy przestrzegać tak zwanej białej diety unikać pokarmów barwiących (buraki, kurkuma, jagody, marchewka, kawa) spowodowane to jest możliwością odbarwienia zamków a co za tym idzie nieestetycznym wyglądem samego aparatu ortodontycznego.
Po założeniu aparatu a także po wizytach kontrolnych, zęby mogą być tkliwe i bolesne przy nagryzaniu, możliwe jest też u części pacjentów podrażnienie błony śluzowej policzków i warg. W pierwszym tygodniu jest to niestety częstym przejawem rozpoczętego leczenia ortodontycznego.
Po przeprowadzeniu skutecznego leczenia ortodontycznego aparatem stałym konieczna jest retencja (stabilizacja) w celu utrwalenia i utrzymania osiągniętych wyników leczenia. Wiąże się to ze sporadycznymi wizytami kontrolnymi w gabinecie ortodontycznym.
Gabinet ortodontyczny ortodonta bytom ortodoncja bytom aparaty ortodontyczne leczenie ortodontyczne